Mon amour (confesiune din Bellu)

Mon amour (confesiune din Bellu)
5
(4)

Își scutură copacii umbra pe cavou, iubito,
Iar ochii tăi, îi privesc dintr-un mormânt,
Copacul ce a-ncercat să fugă din pământ,
Ca dragostea morbidă ce am împărțit-o.

Viermii îmi dansează-n creier – niște triști,
Moaștele și morții ne râd din calendare,
De parcă tot ce facem e o condamnare,
Iar pe aleile din Bellu vezi doar doi turiști.

Te-mbrac în negru, ca să te dezbrac încet,
Și-aș vrea să-ți mușc din gâtul ruginit,
Să mă sufoc cu mărul ce l-ai otravit,
Și să ne declarăm nebuni, sub cerul violet.

Ești rece… și ploaia rece… mormântul rece tare,
Mă joc cu frunzele căzute peste noi,
Și mă întreb de ce suntem atât de goi,
Deși ne-am îmbrăcat pentru înmormântare.

Dar nu pricep de ce nu-mi spui nimic,
Când te-am iubit cu-n dor atât de mare…
Ți-am pus și-n mână o floare la-ntâmplare
Și-ai suspinat, întinsa într-un dric.

Am adus norii, ploaia, furtuna din nimic,
Iar gatul ți l-am frânt cu-o sărutare.
Pe-aleile din Bellu – a fost executare.
…Și-acum noi suntem morți, un pic.

Cât de mult ți-a plăcut?

Apasă pe o stea pentru a evalua!

Evaluare medie: 5 / 5. Număr de voturi: 4

Încă nu există voturi! Fii primul care evaluează acest articol.

Imi pare rău că acest articol nu ți-a fost de ajutor!

Ajută-mă să-l îmbunătățesc!

Spune-mi cum pot face conținutul mai bun:

Tell us about your thoughtsWrite message

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to Top
Back to Top
Close Zoom
Context Menu is disabled by Cezar's settings.